Prawidłowa postawa przy komputerze – zadbaj o swój kręgosłup

Współcześnie najwięcej czasu w ciągu dnia spędza się na siedząco – czy to podczas dojazdów, czy też w samej pracy. Podobnie w domu. Korzystanie z komputera, telewizora czy innych urządzeń elektronicznych wymusza pozycję siedzącą, która jest wysoce obciążająca dla kręgosłupa. O tym jak ważna jest prawidłowa pozycja przy komputerze można przekonać po spędzeniu przy biurku zaledwie kilku godzin. Garść praktycznych porad z pewnością pomoże w wyrobieniu zdrowych nawyków i stworzeniu dla siebie wygodnego i miejsca pracy, dzięki któremu z łatwością można zadbać o zachowanie kręgosłupa w dobrej formie.

Wygoda i ergonomia – prawidłowa pozycja przy komputerze

Długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji – niezależnie od tego w jakiej, zawsze będzie obciążające dla ciała. Wedle tego co określa ergonomia prawidłowa pozycja przy komputerze w czasie pracy to nie tylko utrzymywanie pleców prosto, ale również odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, które sprzyja utrzymaniu nóg, ramion oraz tułowia w bezpiecznej dla nich pozycji. Co jest zatem najważniejsze? Komfort i dbałość o rozluźnianie spiętych mięśni.

Ramiona muszą wygodnie spoczywać na blacie biurka. Trzeba także uważać na pochylanie karku. Zdarza się to bardzo często, zwłaszcza jeśli monitor jest źle ustawiony. Utrzymywania optymalnej pozycji może nauczyć fizjoterapeuta, ale by zauważyć efekty trzeba regularności. Prawidłowa pozycja przy komputerze powinna być przyjmowana zawsze gdy tylko sobie o tym przypomnimy, chociażby na chwilę. Zmiana położenia kręgosłupa jest ważna sama w sobie, dlatego w czasie pracy trzeba robić sobie kilkuminutowe przerwy i odchodzić od stanowiska.

Prawidłowa pozycja siedzenia przy komputerze w czasie pracy

Z punktu widzenia pracy, pozycja siedzenia przy komputerze powinna być dobrana w oparciu o wzrost użytkownika, wysokość fotela oraz samego biurka. Nie bez znaczenia jest także kąt nachylenia monitora. Wyświetlacz powinien być tak ustawiony, aby znajdował się przynajmniej 60 cm od twarzy. Jego górna krawędź powinna znajdować się na linii wzroku. Wyświetlacz warto także odchylić podnosząc nieco jego dolną krawędź. Dzięki temu zarówno kark, górny odcinek kręgosłupa, jak i oczy będą znacznie mniej obciążone podczas wykonywania pracy.

Jak wygląda prawidłowa pozycja przy komputerze – BHP

Przy pracy spędza się od kilku do kilkunastu godzin dziennie, więc zwłaszcza w przypadku siedzącego trybu pracy ważna jest prawidłowa pozycja przy komputerze BHP. Wysokość krzesła powinna być tak wyregulowana, aby stawy kolanowe były zgięte pod kątem prostym. Jak najbardziej zatem przydatne są fotele z funkcją regulacji wysokości i pochyłu. Plecy muszą być wsparte tak aby dawać wsparcie lędźwiom. Warto przy tym pilnować położenia klatki piersiowej. Zbyt mocne wypchnięcie jej w przód może niestety poskutkować bólem łopatek oraz mięśni karku. Poza utrzymywaniem prawidłowej pozycji siedzenia, trzeba także włączać do codziennej rutyny ruch, ćwiczenia wzmacniające lub rozciągające, które zapewnią skuteczną profilaktykę zwyrodnień oraz schorzeń kręgosłupa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą https://recovery-point.pl/fizjoterapia/

Leave a reply