Recovery Point

Diabetologia w Tychach

Szacuje się, że około 500 milionów osób na całym świecie zmaga się z cukrzycą, a w samej Polsce prawie 3 mln rodaków. Diabetologia jest kluczowa do rozpoznania i leczenia cukrzycy, gdyż ta przypadłość została uznana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Statystyki wskazują, że liczba cukrzyków będzie cały czas coraz wyższa. Co najgorsze, schorzenie to przestało być uznawane tylko za przypadłość osób starszych, gdyż diabetykami coraz częściej są również dzieci. Pierwsze objawy cukrzycy mogą nie być jednoznaczne, dlatego zapraszamy na profilaktyczne konsultacje z diabetologiem, które pozwolą określić, czy poziom cukru we krwi jest prawidłowy. 

Czym jest cukrzyca ?

Wbrew powszechnej opinii zbyt częste jedzenie słodyczy nie przyczynia się bezpośrednio powstawania cukrzycy, jedynie pośrednio przez swoją kaloryczność, która może prowadzić do otyłości. Tryb życia, uwarunkowanie społeczne, warunki genetyczne oraz zbyt wysoka waga to czynniki, które wpływają na podwyższenie glukozy we krwi. Cukrzyca charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru. Spowodowane jest zaburzeniem wydzielania insuliny. Warto co jakiś czas robić sobie badania krwi, które określają poziom glukozy, ten nie powinien przekraczać 80 mg/dl. Alarmujący powinien być poziom cukru 100–126 mg/dl, a wyższy świadczy już o cukrzycy. 

Wyróżnia się cukrzycę typu 1 i 2. Większość osób na świecie jest diabetykami stopnia drugiego, a to oznacza, że trzustka nie jest w stanie wytwarzać potrzebnego poziomu insuliny. Ten typ cukrzycy przebiega często w sposób utajony i ujawnia się w wieku dojrzałym. Pierwszy poziom nazywany jest cukrzycą pierwotną lub wieku młodzieńczego. Tutaj często pojawiają się objawy, które skłaniają do wizyty u lekarza. 

Jakie są jej objawy?

Pierwsze objawy cukrzycy mogą nie sugerować, że w organizmie dzieje się coś złego, dlatego często są bagatelizowane. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania. O podwyższonym poziomie glukozy świadczy:

  • wzmożone pragnienie,
  • suchość w ustach,
  • częste oddawanie moczu (nawet w nocy),
  • wyczerpanie, zmęczenie, brak energii,
  • spadek masy ciała mimo wzmożonego łaknienia, 
  • problemy ze wzrokiem,
  • nietrzymanie moczu,
  • drętwienie kończyn górnych i dolnych,
  • nawracające infekcje,
  • wolne gojenie się ran,
  • kwaśny zapach z ust,
  • problemy z suchą skórą,
  • bóle głowy,
  • senność.

Nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu powikłań, a nawet do śmierci. Jest to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można ją z powodzeniem kontrolować i normalnie z nią funkcjonować. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawać w ciągłym kontakcie z lekarzem diabetologiem, który wdroży odpowiednią terapię. 

Diabetologia – proces leczenia

Nasi specjaliści w sposób kompleksowy dbają o pacjenta, przede wszystkim przez częste pomiary poziomu glukozy we krwi. Kolejnym aspektem terapii jest wdrożenie insuliny, którą diabetyk musi sobie wstrzykiwać w odpowiednich dawkach, które są ustalane przez lekarza prowadzącego. W chorobie cukrzycowej bardzo ważna jest dieta, którą ustalają specjaliści z Centrum. W dużej mierze to pokarm przyjmowany przez pacjenta wpływa na poziom insuliny, dlatego tak istotna jest dbałość o ten aspekt. 

Gdyby w przebiegu choroby cukrzycowej pojawiły się powikłania, to diabetolog ma obowiązek je zauważyć i skierować do odpowiednich lekarzy specjalistów. Z cukrzycą można normalnie funkcjonować, a nasi diabetolodzy doradzą co zrobić, aby choroba ta nie wpłynęła znacząco na jakość życia.  

Masz pytanie? Zadzwoń: 790 815 415

lub użyj formularza kontaktowego znajdującego się poniżej:

Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.