Fakty i mity na temat Esperalu

Wszycie alkoholowe wciąż uważane jest za skuteczny środek wspomagający walkę z nałogiem. Zasada działania zabiegu jest prosta. Pod skórą (najczęściej w okolicach łopatki) aplikuje się specjalną wszywkę zawierającą disulfiram. Jest to w pełni bezpieczna dla organizmu substancja, której zadaniem jest budowanie i wzmacnianie u leczone osoby awersji do alkoholu. 

Przez lata, wokół wykorzystania Esperalu przy leczeniu choroby alkoholowej narosło wiele mitów oraz półprawd, które mogą być mylące dla osób zainteresowanych wdrożeniem tego rozwiązania do swojej terapii. Zatem – w jaki sposób działa wszycie alkoholowe, a jakie twierdzenia na jego temat są błędne? Wyjaśniamy poniżej. 

Zaszycie alkoholowe: garść podstawowych faktów

  • Wszycie alkoholowe to sposób leczenia uzupełniającego. Jego celem jest budowanie u pacjenta fizycznej awersji do przyjmowania napojów alkoholowych. 
  • Wszywka działa przez okres od 8 do 12 miesięcy.
  • Zaszycie alkoholowe nie wpływa na jakość codziennego życia, pracę czy wykonywanie czynności. Nie koliduje z przyjmowaniem innych lekarstw (pod warunkiem, że nie zawierają one alkoholu).
  • Jeśli chory mimo zakazu przyjmie alkohol, w przeciągu kilku minut zacznie odczuwać nieprzyjemne wrażenia, jak zawroty głowy, nudności, drgawki, uczucie lęku, podwyższona potliwość oraz przyspieszone bicie serca.
  • Lek jest bezpieczny dla organizmu, ale przyjęcie większej ilości alkoholu może prowadzić do poważnych powikłań, jak np. zapaści czy uszkodzenia wątroby. 

Wszycie alkoholowe – najczęstsze mity

Esperal leczy alkoholizm: To jedno z najpowszechniej powielanych niedopowiedzeń, które trzeba zdementować. Wiele osób, które zmęczone są walką z nałogiem decyduje się na wszywką alkoholową myśląc, że jest skutecznym lekarstwem, które raz na zawsze pomoże zerwać z nałogiem. Niestety, prawda wygląda inaczej. Działanie wszywki ma zatem zniechęcać do ponownego sięgnięcia po kieliszek, ale nie może temu całkowicie zapobiec. Dlatego też ważne aby zaszycie alkoholowe było stosowane nie samodzielnie, ale jako element wspomagający terapii.

Esperal ma negatywny wpływ na organizm: Aplikacja wszywki jest szybka i bezbolesna. Jeśli zabieg jest wykonany poprawnie, wszywka nie będzie wyczuwalna. Disulfiram jest neutralny  dla organizmu tak długo, jak chory pozostaje w stanie trzeźwości. Wszywka zawiera substancję, która ma za zadanie blokować metabolizm alkoholu. Oznacza to, że jeśli do organizmu zostanie dostarczony alkohol, Esperal wywoła u chorego nieprzyjemną reakcję, którą można porównać do zwielokrotnionego odczucia tzw. “choroby dnia następnego” czyli kaca. 

Esperal można “przepić”: To bardzo niebezpieczne przekonanie, według którego odpowiednio duża porcja alkoholu może całkowicie zneutralizować działanie wszywki. W rzeczywistości niezastosowanie się do zaleceń i przeciwwskazań lekarza może prowadzić do poważniejszych powikłań, w tym do uszkodzenia wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu pacjenta. Do każdej tego typu terapii należy podchodzić odpowiedzialnie. W połączeniu z budowaniem silnej woli oraz terapią, pozwala uzyskać zadowalające efekty.

Przeczytaj więcej o wszywce alkoholowej – https://recovery-point.pl/usluga/wszywka-alkoholowa/

Leave a reply