Nowotwór uważany jest za chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz to więcej osób w różnym wieku. Styl życia, stres, szkodliwe warunki pracy, a nawet predyspozycje genetyczne – te i inne czynniki mogą przyczynić się do powstania guzów w ciele o charakterze nowotworowym. Rak to nie zawsze wyrok. Wiele chorób można z powodzeniem leczyć. Przydatne w tych działaniach są terapie wspomagające w onkologii, które oferowane są w naszym Centrum. Jest to dziedzina interdyscyplinarna, która nie skupia się tylko na jednym zagadnieniu i sposobie leczenia, ale na działaniu na kilku płaszczyznach. Terapia onkologiczna podzielona jest na etapy, które mogą znacznie zmniejszyć nowotworowe skutki lub całkowicie je zminimalizować. Terapia ta poprawia jakość życia chorego, zmniejsza szkodliwe skutki chemioterapii lub całkowicie je eliminuje i zwiększa efektywność leczenia podstawowego, a także znacznie wydłuża czas przeżycia pacjenta.
Na czym polega terapia wspomagająca w onkologii?
Nasze Centrum oferuje kompleksowe działania przy wsparciu pacjenta w leczeniu nowotworów poprzez terapię wspomagającą. Naturalne jest, że każda osoba, która dowiaduje się, że ma raka załamuje się, odczuwa strach o swoje życie, ale i skutki chemioterapii. Wykwalifikowani specjaliści z naszego Centrum oferują kompleksowe wsparcie pacjenta i działają wieloetapowo. Dlatego osoba, która do nas się zgłasza uzyskuje porady – nie tylko od onkologa. Niepożądane formy leczenia podstawowego można zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować poprzez współpracę kilku specjalistów, którzy w sposób indywidualny podchodzą do pacjenta.
Leczenie wspomagające w onkologii powinno być nieodłącznym elementem terapii właściwej. Takie wieloskładowe działanie może przynieść wymierne efekty.
Terapie wspomagające w onkologii polegają na leczenie zaburzeń homeostazy, inaczej – pomaga zachować w organizmie równowagę, która jest tak ważna przy przebiegu choroby nowotworowej. Homeostaza zaopatruje także organizm w najważniejsze składniki odżywcze, a jej niedobór lub znaczny brak spowodowany, chociażby rakiem, wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, jak i równowagę psychiczną człowieka.
Leczenie wspomagające przed tym właściwym
Wiele badań wykazuje, że terapie wspomagające w chorobie nowotworowej powinno zacząć się nawet przed leczeniem podstawowym. Można wtedy opracować schemat działania, przeanalizować, z jakimi trudnościami i problemami może borykać się pacjent, a dzięki temu dostosować terapię w taki sposób, aby była ona dla niego jak najodpowiedniejsza i najefektywniejsza.
Chorzy na raka zmagają się z niedokrwistością, niedożywieniem, ogólnym osłabieniem, depresją, ostrym bólem, zmianami dermatologicznymi, problemami kardiologicznymi, limfatycznymi, krążeniowymi. Jak widać – to szerokie spektrum powikłań i wyniszczającego wpływu choroby nowotworowej na organizm, nie może skupiać się tylko na jednej metodzie leczenia. Do wyleczenia pacjenta z nowotworu lub zminimalizowania skutków, potrzebne jest działanie interdyscyplinarne, które gwarantuje terapia wspomagająca oferowana w naszym Centrum.