fbpx

Recovery Point

Suche igłowanie

Na silne bóle mięśniowe spowodowane stresem, trybem pracy, przebytymi urazami czy niedoborami mikroelementów (witaminy z grupy B, cynk, magnez)  dobrze pomaga suche igłowanie, które oparte jest na szybkim wprowadzeniu bardzo cienkich igieł w neuralgiczne partie mięśni. Specjalista dociera igłami do tak zwanych punktów spustowych i energicznie manewrując sprzętem do akupunktury, doprowadza do rozluźnienia danego mięśnia, tym samym ustąpienia efektów bólowych.

Czy zabieg suchego igłowania jest bolesny?

Wiele osób nie ma miłych skojarzeń związanych z igłami, prawdopodobnie z powodu zastrzyków i szczepionek, które każdy otrzymuje od pierwszych lat życia. W przypadku suchego igłowania nie ma się jednak czego bać. Igły do nakłuwania są na tyle cieniutkie i tak sprawnie wprowadzane przez specjalistę w powłoki skórne, że nie dochodzi do żadnych niedogodności bólowych czy uszkodzeń naczyń krwionośnych i nerwów. Jedynym efektem po tego rodzaju zabiegu może być ustąpienie nieprzyjemnych, chronicznych dolegliwości związanych z bólem.

Warto w tym miejscu także zwrócić uwagę na różnice pomiędzy suchym igłowaniem a akupunkturą. Niektórzy dość nieufnie podchodzą do tej chińskiej metody, jednak suche igłowanie łączy się z akupunkturą tylko w kontekście używania bardzo podobnych narzędzi leczniczych. Igłowanie na sucho opiera się na znajdowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, zaś akupunktura pragnie przywrócić regularny przepływ energii w całym ciele poprzez docieranie igłami do tak zwanych meridianów.  

Na co pomaga suche igłowanie?

Suche igłowanie polecane jest szczególnie osobom, które cierpią z powodu trudnych do wyleczenia bólów mięśniowych. Jeśli od dłuższego czasu nie pomagają już tabletki przeciwbólowe czy specjalne maści, warto pomyśleć nad jednym z niekonwencjonalnych rozwiązań, do których na pewno należy suche igłowanie. Igłoterapia jest skuteczną metodą głównie w wymienionych poniżej przypadkach:

 • zespół cieśni nadgarstka,
 • rwa kulszowa,
 • schorzenia ścięgien,
 • łokieć tenisisty,
 • zamrożony bark (zespół bolesnego barku),
 • kolano biegacza,
 • chroniczny ból kręgosłupa,
 • migreny.

Przeciwwskazania suchego igłowania

Mimo tego, że ta metoda radzi sobie z bólem w sytuacjach, kiedy inne techniki zawodzą, nie jest jednak przeznaczona dla wszystkich. W tych stanach nie powinno się korzystać z igłowania na sucho:

 • stany zapalne i zmiany skórne,
 • choroby psychiczne,
 • olbrzymi lęk przed igłami,
 • gorączka,
 • problemy z krzepliwością krwi.

Jak wygląda zabieg suchymi igłami i jakie są jego efekty?

Na początku zabiegu specjalista manualnie przeprowadza rozpoznanie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Gdy problematyczne miejsce zostanie wykryte, skórę się dezynfekuje, a następnie wprowadza się w nią igłę. Terapeuta nakłuwa punkt spustowy z różnych stron, aby doprowadzić lokalnego skurczu mięśnia, który po pewnym czasie się rozluźni, czego efektem będzie zmniejszenie się bólu.

Skuteczna igłoterapia zwiększa także zakres ruchomości, poprawia metabolizm i zagęszcza struktury powięzi. Kilka dni po zabiegu skóra w danym miejscu może być bardziej wrażliwa, co jest zupełnie naturalne. Główną zaletą suchego igłowania jest jego mała inwazyjność oraz realne ukojenie bólu, który często nie jest do wyleczenia przy użyciu innych metod.

Masz pytanie? Zadzwoń: 790 815 415

lub użyj formularza kontaktowego znajdującego się poniżej:

Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.