fbpx

Recovery Point

Neurologia w Tychach

Ludzki mózg jest nadal niezbadany, ale rozwój medycyny pozwala na stopniowe poznawanie jego tajemnic. Układ nerwowy integruje systemy działania organizmu, rejestruje, przetwarza i wysyła bodźce oraz steruje ciałem. Nic więc dziwnego, że uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków w organizmie człowieka. Gdy w jego obrębie zaczyna dziać się coś niepokojącego, to może wpływać niekorzystnie na działanie całego ciała. Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami układu nerwowego. Nasi wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie pomagają zdiagnozować problem w tym obrębie i znajdują najlepsze sposoby na leczenie go. 

Czym zajmuje się neurologia?

Specjaliści w dziedzinie neurologii zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Neurolodzy z naszej kliniki leczą schorzenia wywołane przez uszkodzenie układu nerwowego. Ponadto ta dziedzina nauki związana jest z psychiatrą, gdyż funkcjonowanie mózgu oraz zmiany, jakie w nim zachodzą, są ze sobą sprzężone. 

Do neurologa najczęściej zgłaszają się osoby, które skarżą się na częste bóle głowy o napadowym, migrenowym charakterze, mają problemy z koordynacją ruchową, zaburzeniem widzenia, bólami niewiadomego pochodzenia w obrębie kostno-mięśniowym, czy zawrotami głowy, szumami w uszach, częstą utratą przytomności. Pacjenci ci zgłaszają także problemy z pamięcią, snem i koncentracją oraz ogólnym otępieniem i utratami świadomości. Te schorzenia są przyczynkiem do konsultacji z neurologiem, który zleca podstawowe badania. 

Jak wyglądają badania u neurologa?

Pierwsza wizyta u neurologa skupia się przede wszystkim na wywiadzie lekarza z pacjentem, który pozwala określić problem oraz jego skalę. Oceniana u pacjenta jest także mowa i czucie zewnętrzne. W tym pierwszym etapie specjalista bada także podstawowe odruchy, np. poprzez uderzenia w kolana młoteczkiem lekarskim czy testy na koordynację ruchową. Ważne jest także badanie odruchów, takich jak: odruch z mięśnia dwugłowego lub trójgłowego ramienia, odruch skokowy, odruch ramienno-promieniowy, odruch z mięśni przywodzicieli uda oraz sprawdzanie reakcji, które w neurologii nazywa się objawem Babińskiego i Rossolimo. Nieprawidłowości w tym obrębie mogą pomóc wysunąć pierwsze diagnozy.

Drugim etapem jest zlecenie najpotrzebniejszych badań, w których skład wchodzi badanie krwi, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, a w niektórych przypadkach tomografia emisyjna. Po uzyskaniu wyników – określenie jednostki chorobowej i leczenie jej poprzez zastosowanie środków farmakologicznych i stymulujących układ nerwowy przez działania rehabilitacyjne. 

Jakie choroby leczy się na neurologii?

W naszej klinice pacjent może zasięgnąć porady, gdy pojawią się pierwsze, niepokojące symptomy świadczące o problemach w obrębie układu nerwowego. Nasi neurolodzy diagnozują i leczą takie choroby jak:

 • migrenowe bóle głowy,
 • padaczka,
 • rwa kulszowa,
 • choroba Parkinsona,
 • choroba Alzheimera,
 • leczenie stanów po udarze mózgu, 
 • stwardnienie rozsiane,
 • pląsawica Huntingtona,
 • choroba Wilsona,
 • stan po zapaleniu opon mózgowych,
 • nerwica, 
 • guz mózgu. 

Wizyta u neurologa zwyczajowo jest podyktowana pewnymi symptomami, które zbyt często pojawiają się u pacjenta. I słusznie, bo nie powinno się ich bagatelizować, tylko jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Jeśli borykasz się z powyższymi objawami lub dolegliwościami, to zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką.

Masz pytanie? Zadzwoń: 790 815 415

lub użyj formularza kontaktowego znajdującego się poniżej:

Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.