fbpx

Recovery Point

Chirurgia ogólna w Tychach

Chirurgia jest swego rodzaju rzemiosłem, które pozwala diagnozować i leczyć. Nie bez znaczenia są tu manualne zdolności lekarza, który w sposób szybki i jak najmniej inwazyjny upora się ze zdrowotnym problemem pacjenta. Chirurgia ogólna to dziedzina medycyny, która zajmuje się operacyjnym leczeniem narządów wewnętrznych. Chirurgia ta nazywana jest także miękką, gdyż jej zakres działań zwyczajowo skupia się na tkankach – zwłaszcza w obrębie jamy brzusznej. W naszej klinice Recovery Point czekają na Ciebie wyspecjalizowani chirurdzy oraz wyszkolony personel, który będzie służył konsultacją, diagnostyką i opieką pooperacyjną. 

Na czym polega chirurgia ogólna? 

Choć może i słowo “chirurgia” brzmi przerażająco i kojarzy się z poważnymi operacjami, to tak naprawdę pod dział chirurgii ogólnej podlega wiele rutynowych zabiegów, dzięki którym można znaleźć problem, a następnie go wyleczyć poprzez operacyjne działania. W szczególności chirurgia ogólna skupia się na chorobach układu pokarmowego i narządów jamy brzusznej, ale w jej zakres wchodzą także proste zabiegi, które oscylują wokół działań na ranach zewnętrznych, urazów kończyn i chorób skóry. 

Wraz z rozwojem medycyny, także i chirurgia ogólna mocno poszła do przodu. Przede wszystkim zabiegi te często mają charakter nieinwazyjny i nieingerujący znacząco w tkanki miękkie. W praktyce oznacza to, że takie operacje chirurgiczne nie pozostawiają po sobie śladów, bądź są one mało widoczne. Coraz częściej takie zabiegi wykonuje się laparoskopowo lub przy użyciu robotów chirurgicznych, które minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych czy estetycznych. 

Chirurgia ogólna skupia się także – w diagnostyce, jak i leczeniu – na działaniach endoskopowych. Sonda zakończona światłowodem wprowadzona do ciała pacjenta pozwala określić problem zdrowotny, a także umożliwia pobranie wycinka. Do badań endoskopowych, przeprowadzanych przez chirurga ogólnego, należy między innymi: gastroskopia, kolonoskopia, rektoskopia, gastroduodenoskopia, gastroskopia, czy kolonoskopia. 

Co wchodzi w zakres działań chirurgii ogólnej?

Chirurg ogólny przeprowadza konsultacje specjalistyczne, wykonuje badania wstępne, diagnozuje, znieczula i przeprowadza operację. Sam zakres działań tego rodzaju specjalizacji jest także dość szeroki. Jakie zabiegi wchodzą więc w skład chirurgii ogólnej?

 • usunięcie drobnych zmian skórnych (tłuszczaki, znamiona, kaszaki), 
 • wykonywanie nacięć, zakładanie drenażu,
 • gastroskopia żołądka, dwunastnicy, jelit, przełyku,
 • operacja szczeliny odbytu,
 • kolonoskopia z badaniem histopatologicznym, 
 • operacja przepukliny, 
 • wycięcie wyrostka robaczkowego,
 • wycięcie woreczka żółciowego, 
 • zabiegi związane z tarczycą, 
 • usunięcie gruczołów piersiowych,
 • chirurgiczne leczenie żylaków, 
 • leczenie hemoroidów, 
 • zabiegi związane z kończynami górnymi i dolnymi.

Nie bój się rutynowych zabiegów chirurgii ogólnej, a jeżeli masz wątpliwości i coś jest niejasne, to kwestie te wytłumaczy i rozwieje nasz wykwalifikowany personel. Większość działań chirurgicznych odbywa się na znieczuleniu miejscowym, a same zabiegi nie wymagają hospitalizacji, gdyż trwają one krótko i są nieinwazyjne. Zapraszamy na konsultacje, które określą problem i pozwolą dopasować odpowiedni zakres działań do Twoich potrzeb zdrowotnych. Gwarantujemy kompleksową opiekę – zarówno przed, jak i pozabiegową.  

Masz pytanie? Zadzwoń: 790 815 415

lub użyj formularza kontaktowego znajdującego się poniżej:

Odpowiemy w ciągu jednego dnia roboczego.