Suche igłowanie – skuteczna ulga w bólu mięśni

Wiele osób uskarża się na odczuwanie przewlekłego bólu mięśni. Może być to spowodowane zarówno wzmożoną aktywnością fizyczną, jak również mieć swoje podłoże w doznanym wcześniej urazie. Rekonwalescencja niejednokrotnie wymaga czasu, ale dobrze dobrane zabiegi mogą skutecznie przyczynić się do szybkiego odzyskania formy. Jednym z nich jest suche igłowanie. Jest to technika skuteczna nie tylko przy wyżej wymienionych przypadłościach, ale również w walce z bólem wywołanym niedoborami mikroelementów, takimi jak np. magnez, witaminy z grupy B czy cynk. Terapia wykorzystująca suche igły niesie ze sobą wszechstronne korzyści dla całego organizmu – przekonaj się jak z niej skorzystać.

Suche igłowanie co to jest

Suche igłowanie opiera się na neuralgicznym oddziaływaniu na poszczególne partie mięśni. Osoba przeprowadzająca zabieg dosięga igłami do tzw punktów spustowych, co doprowadza do rozluźnienia mięśnia, a co za tym idzie, także usunięcia ogniska bólu. Suche igłowanie różni się od akupunktury, mimo iż obie techniki opierają się na wykorzystaniu bardzo podobnych narzędzi. Pierwsza z nich bazuje jednak na odszukiwaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, a druga z kolei dąży do przywrócenia regularności przepływu energii, stymulując tzw. meridiany. Różnica widoczna jest w przypadku efektów, które w przypadku igłowania są odczuwalne od razu.

Zabieg wykorzystujący suche igły polecany jest w przypadku ostrych bólów mięśniowych, zwłaszcza jeśli zawodzą takie rozwiązania, jak leki przeciwbólowe, maści czy masaże. Bardzo często zabieg wykonuje się w przypadku występowania przewlekłych migren, schorzeń kręgosłupa, rwy kulszowej, problemów ze ścięgnami czy przypadłości takich jak: łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku czy kolano biegacza. Terapia zwiększa także zakres ruchu mięśni, wpływa pozytywnie na metabolizm oraz przyczynia się do zagęszcza struktury powięzi.

Suche igłowanie czy boli

Podczas przeprowadzania zabiegu rzeczywiście wykorzystywane są igły, ale mimo tego suche igłowanie jest całkowicie bezbolesne. Narzędzia są bardzo cienkie, dzięki czemu mogą przeniknąć w głąb skóry, nie sprawiając przy tym bólu czy dyskomfortu. Najpierw przeprowadza się rozpoznanie punktów spustowych, a kiedy zostaną wykryte, dezynfekuje się skórę. Suche igły nakłuwają obolałe miejsce z różnych stron, dzięki czemu dochodzi do lokalnego skurczu mięśnia. Kiedy tkanka się rozluźni, dokuczliwy ból zniknie. W kilka dni po wykonaniu zabiegu miejsce nakłucia może być bardziej wrażliwe, ale jest to całkowicie normalne. Zaletą terapii jest niewielka inwazyjność oraz zauważalna ulga w bólu.

Jak każda terapia, tak samo suche igłowanie nie nadaje się dla każdego. Znakomicie sprawdza się przy łagodzeniu uporczywego bólu, ale przy tym warto pamiętać, że z zabiegu powinny zrezygnować przede wszystkim osoby odczuwające silny lęk przed igłami. Przeciwwskazaniami są także problemy z krzepliwością krwi, infekcje skórne oraz gorączka, a także niektóre schorzenia o podłożu psychologicznym.

Leave a reply