Profesjonalny masaż tkanek głębokich – na czym polega?

Masaż powięziowy, potocznie określany mianem masażu tkanek głębokich stanowi jedną z najskuteczniejszych form terapii, której celem jest niwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Wbrew pozorom masaż jest przyjemny i w pełni bezbolesny dla pacjenta. Jakie są wskazania do wykonania masażu głębokiego tkanek miękkich? Jakich efektów należy się spodziewać?

Masaż głęboki tkanek miękkich

Masaż tkanek głębokich jest zabiegiem wykonywanym przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, korzystającego z wielu różnych technik np. ruchów podłużnych. Głównym celem masażu jest poprawa elastyczności i sprężystości mięśni. Zabieg skupia się wokół naciskania wyznaczonych partii ciała. Siła nacisku oddziałującego na tkanki miękkie jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta oraz problemu z jakim się zmaga. Ten rodzaj masażu dedykowany jest w dużej mierze osobom zmagającym się z problemami i schorzeniami geriatrycznymi, neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Co więcej, z tej formy terapii skorzystać mogą także osoby aktywne fizyczne i przepracowane, które cierpią z powodu licznych dolegliwości związanych głównie z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Wskazaniem do przeprowadzenia masażu tkanek głębokich są:
– bóle głowy pochodzenia odkręgosłupowego,
– łokieć tenisisty, łokieć golfisty,
– nadmierne uczucie senności i znużenia,
– nawracające bóle kręgosłupa,
– problemy z ruchomością stawów,
– przewlekłe bóle mięśniowe,
– przykurcz mięśni oraz ścięgien,
– rwa barkowa,
– rwa kulszowa,
– syndrom zimnych dłoni i stóp,
– wady postawy,
– zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Pomimo wielu wskazań, niestety nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z tej metody terapii. Masażu głębokiego tkanek miękkich nie wykonuje się u osób z chorobą nowotworową, tętniakami, skłonnością do powstawania krwotoków, a także ostrymi stanami zapalnymi stawów. Więcej ciekawych informacji na temat zastosowania profesjonalnego masażu tkanek głębokich dostępnych jest na naszej stronie internetowej.

Jak w prawidłowy sposób przygotować się do zabiegu masażu głębokiego tkanek miękkich? Otóż jest to jeden z tych zabiegów, który nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przegotowania. Niemniej jednak, w dniu przeprowadzenia zabiegu zaleca się użycie olejku lub balsamu, który nawilży skórę, dzięki czemu odczucia w trakcie masażu będą o wiele przyjemniejsze. Ponad to należy pamiętać o tym, by nie spożywać posiłków na co najmniej jedną godzinę przed wykonaniem zabiegu.

Masaż powięziowy polega na stopniowym i powolnym rozluźnianiu poszczególnych warstw tkanek, zaczynając kolejno od powierzchniowych po głębokie, czego efektem jest zniwelowanie występujących objawów bólowych. Oprócz natychmiastowej poprawy samopoczucia, masaż tkanek głębokich usprawnia krążenie krwi, a także wspomaga procesy usuwania szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii z organizmu. Zgodnie z opinią lekarzy specjalistów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów, w regularnych odstępach czasowych. Zarówno ilość, jak i częstotliwość zabiegu dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta.

Leave a reply