Mycie rąk może chronić przed wirusami. Jak robić to skutecznie?
Zwykłe mycie rąk może skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusów – być może brzmi to jak mało przydatna porada wyciągnięta z instrukcji BHP, ale w rzeczywistości jest to bardzo przydatny oręż w walce z wirusami. Dlaczego?
Po pierwsze warto zastanowić się nad tym jak zbudowany jest sam wirus. Pojedyncza komórka otoczona jest warstwą składającą się z lipidów, czyli innymi słowy z tłuszczu. Woda z mydłem rozbijają wiązania między lipidami, dzięki czemu ścianki wirusa ulegają całkowitemu zniszczeniu. To, co z niego zostaje nie posiada już zdolności przenikania do komórek organizmu, co sprawia, że wirus jest całkowicie bezbronny. Ważne jest jednak, aby na mycie rąk poświęcić odpowiednio dużo czasu. Zalecana długość jednorazowego mycia rąk to minimum 20 sekund. W internecie pojawiło się mnóstwo pomysłów jak odmierzyć ten czas, a jednym z nich jest np. podśpiewywanie refrenu ulubionej piosenki.
Jak prawidłowo myć ręce
Oto krótka instrukcja, jak prawidłowo myć dłonie. Warto się do niej stosować. Instrukcje nie są skomplikowane i przy częstym stosowaniu szybko wchodzą w nawyk.
- Ręce zwilżamy ciepłą wodą i aplikujemy porcję mydła w zagłębienie dłoni.
- Rozprowadzamy je czubkami palców drugiej dłoni.
- Otwartą dłonią rozprowadzamy mydło na całej powierzchni rąk.
- Splatamy palce obu dłoni, aby umyć przestrzenie między palcami.
- Wierz jednej dłoni myjemy wnętrzem drugiej, po czym zamieniamy dłonie.
- Dokładnie namydlamy kciuki obu dłoni.
- Myjemy nadgarstki.
- Dłonie dokładnie płukamy ciepłą wodą, a następnie wycieramy je w czysty ręcznik.
Ważne aby ręczniki w łazience dobrze suszyć oraz często wymieniać na świeże. Pranie w wyższej temperaturze zabija wszelkie bakterie i drobnoustroje, jakie namnażają się na materiale.
Jakie mydło wybrać
Warto wiedzieć, że mydło nie musi być antybakteryjne aby skutecznie wspierać walkę z wirusami. Każdy rodzaj mydła nadaje się do tego zadania tak samo dobrze, ponieważ jest ono zaprojektowane do tego aby usuwać z powierzchni skóry zabrudzenia, które nierzadko również posiadają tłusty film. Dla osób o szczególnie wrażliwej skórze częste mycie rąk może oznaczać powstawanie podrażnień czy wysuszenie skóry. W takich wypadkach należy wybierać mydła specjalistyczne, o delikatniejszym dla skóry działaniu. Podobnie w przypadku osób zmagających się z egzemą lub ATZ – środki czystości trzeba dobierać względem potrzeb skóry.
Odpowiedź na pytanie “jak myć ręce aby uchronić się przed wirusami?” brzmi zatem: “często”. Systematyczność oraz wyrabianie sobie zdrowych nawyków umożliwiają skuteczną walkę z wirusami, bakteriami i drobnoustrojami.
Poza myciem rąk warto zadbać o czystość powierzchni, których najczęściej się dotyka. Mowa tutaj przede wszystkim o klamkach, włącznikach światła, klawiaturach, wyświetlaczach telefonu oraz pilotach. To na nich w ciągu dnia namnaża się najwięcej bakterii. Pracując oraz szczególnie – przebywając poza domem, należy unikać zbliżania dłoni do twarzy, a w razie konieczności zdezynfekować je przy pomocy specjalnego żelu lub płynu.
Leave a reply
Leave a reply