Kiedy warto zrobić badanie krwi?

Morfologia krwi jest niezwykle ważnym badaniem, które zdaniem lekarzy specjalistów należy wykonywać co najmniej raz do roku, w celach profilaktycznych. Morfologia krwi jest także jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które umożliwiają lekarzom postawienie właściwej diagnozy, i szybkie rozpoczęcie leczenia. O czym mówi morfologia krwi? Jakie choroby pozwala wykryć? W jakich sytuacjach warto ją wykonać?

Czy przed morfologią trzeba być na czczo?

Nawet jeżeli nie narzekasz na swoje zdrowie i czujesz się wyśmienicie pamiętaj, aby raz w roku udać się do wybranej kliniki celem wykonania badań morfologii krwi. Wbrew pozorom wynik badanie pozwala wykryć wiele różnych i groźnych chorób, które w początkowej fazie rozwoju mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Zastanawiasz się, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego? W sytuacji, kiedy w niedługim czasie zrzuciliśmy całkiem sporo kilogramów lub czujemy się osłabieni, senni i znużeni to natychmiast powinniśmy wykonać morfologię krwi. Innymi objawami mogą być także częste nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, uciążliwy ból stawów, stany podgorączkowe, skłonność do powstawania siniaków itp. Morfologia jest ogólnym badaniem krwi polegającym na jakościowej i ilościowej ocenie elementów morfotycznych krwi, w tym m.in. erytrocytów (czerwonych krwinek), leukocytów (białych krwinek) oraz trombocytów (płytek krwi). Więcej informacji na temat badań morfologicznych krwi dostępnych jest na stronie http://recovery-point.pl/usluga/badania-krwi/

Jak w prawidłowy sposób przygotować się do badania morfologii krwi? Przede wszystkim pacjenci powinni pamiętać o tym, by na badanie zgłosić się na czczo. Co to oznacza w praktyce? Na co najmniej 12 godzin przed wykonaniem morfologii należy wstrzymać się od jedzenia, co więcej ostatni posiłek zjedzony dzień poprzedzający badanie powinien być lekkostrawny. Należy unikać jedzenia ciężkich i tłustych potraw, które obciążają układ trawienny, co z kolei negatywnie wpływa na uzyskany wynik badania.

Czy można pić przed badaniem krwi?

Lekarze specjaliści zalecają by morfologię wykonywać w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 7.00 a 10.00 rano. W tym przypadku wskazane jest także pominięcie porannej dawki przyjmowanych leków, suplementów i innych specyfików farmaceutycznych, wyjątkiem są sytuacje, kiedy to lekarz wyda takie zalecenie o czym bezwarunkowo należy poinformować laboranta. Morfologię wykonuje się poprzez pobranie krwi, dokonując nakłucia żyły znajdującej się w zgięciu łokciowym.

W dniu badania, a dokładniej na 15 minut przed jego rozpoczęciem pacjent powinien odpoczywać, może też wypić niewielką ilość niegazowanej wody mineralnej. Wyniki przeprowadzonej morfologii pacjent otrzymuje zazwyczaj następnego dnia roboczego. Po ich otrzymaniu należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił wykonanie badań krwi celem omówienia ewentualnych nieprawidłowości oraz wydania dalszych zaleceń i podjęcia skutecznej terapii.

Leave a reply