Jakie badanie krwi? Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi?

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych są badania krwi. Ich wynik umożliwia lekarzowi przeprowadzenie wstępnej diagnozy, której celem jest ustalenie głównej przyczyny występujących objawów chorobowych. Choć specjaliści zachęcają do regularnych badań krwi, to niestety wiele osób na ich wykonanie decyduje się dopiero w momencie otrzymania skierowania? Jakie badania krwi warto wykonać? Jak długo ważne jest skierowanie na morfologię?

Badanie krwi Tychy

Obecnie badanie krwi wykonuje się zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych. Zabieg pobierania próbki krwi jest komfortowy dla pacjenta i zazwyczaj trwa kilka minut. Badania krwi wykonuje się na czczo, co gwarantuje uzyskanie jak najbardziej miarodajnych wyników. Osoby, które otrzymały skierowanie od lekarza prowadzącego, powinny zgłosić się na badanie w przeciągu najbliższych trzech miesięcy od daty wystawienia zlecenia. Chcąc uniknąć długiego czekania w kolejkach, warto rozważyć możliwość wykonania badań krwi w prywatnej klinice. Jeżeli chodzi o koszty morfologii krwi to są one niewielkie – cena podstawowego badania waha się w granicach ok. 10 zł.

Więcej ciekawych informacji dotyczących jednego z najważniejszych badań diagnostycznych znajduje się również na naszej stronie internetowej.

Jakie robić badania krwi?

Najczęściej wykonywanym badaniem krwi jest morfologia, która pozwala określić skład krwi – ilość krwinek czerwonych i białych oraz hemoglobiny. Podstawowe badania krwi można rozszerzyć o dodatkowe takie jak OB, HCT, HGB, MCV, CRP oraz WBC. Co zazwyczaj ma miejsce w sytuacji, kiedy wynik wykonanego badania wzbudza pewne wątpliwości, co z kolei utrudnia postawienie diagnozy.

Niepokojący wynik badań morfologicznych krwi może wskazywać między innymi na nieodpowiednią dietę, stan zapalny, infekcję, niski poziom żelaza w organizmie itp. W niektórych sytuacjach może on jednak świadczyć o groźnej chorobie rozwijającej się w ciele pacjenta. Zastanawiasz się, jakie schorzenia można zdiagnozować poprzez wykonanie badań krwi? Otóż, dzięki morfologii możliwe jest wczesne wykrycie lub potwierdzenie:

– alergii wziewnej,
– anemii (niedokrwistości),
– białaczki,
– chorób genetycznych,
– chorób nowotworowych,
– chorób zakaźnych,
– chronicznego niedotlenienia organizmu,
– cukrzycy,
– hemofilii,
– niedoborów substancji odżywczych – witamin i minerałów,
– niedokrwienia mięśnia sercowego,
– niedoczynności/nadczynności tarczycy i przytarczyc,
– problemów z ciśnieniem,
– problemów z obniżoną odpornością,
– stanów zapalnych w organizmie,
– zaburzeń hormonalnych.

Jak często należy wykonywać badania krwi? Z racji tego, że badanie to wchodzi w skład podstawowych badań diagnostycznych zdecydowana większość lekarzy zleca ich wykonanie swoim pacjentom, którzy zgłosili się do nich z konkretnym problemem zdrowotnym. Niemniej jednak wskazane jest by w celach profilaktycznych morfologię przeprowadzać co najmniej dwa razy do roku. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie groźnej choroby daje duże szanse na szybkie wyleczenie, a tym samym na pełny powrót do zdrowia.

Sprawdź naszą ofertę na badania krwi

Leave a reply