Jak przygotować się na badanie krwi?

Wiele osób z pewnością zastanawia się dlaczego odpowiednie przygotowanie do badania krwi jest tak ważne. Na funkcjonowanie organizmu człowieka wpływ ma bardzo wiele czynników – również tych pozornie mało istotnych. Aby odczyt nie był przekłamany przez czynniki zewnętrzne, przed wykonaniem badań krwi warto zadbać o odpowiednio długi odstęp czasowy od ostatniego posiłku oraz w miarę możliwości ograniczyć aktywność fizyczną i dobrze wypocząć.   

Jak się przygotować do morfologii krwi?

Dobre przygotowanie do badania krwi ma na celu uzyskanie jak najdokładniejszych wyników. Niektóre parametry krwi są zależne od zmian w organizmie, jakie można zaobserwować po zjedzeniu posiłku, inne z kolei są zależnie od rytmu dobowego – dlatego też krew pobiera się najczęściej rano (między godziną 7 a 10). W przeciągu ostatnich kilku lat zaczęto także zwracać uwagę, że wzmożony wysiłek lub regularnie włączana do rutyny aktywność fizyczna (np. trening) mogą mieć wpływ na wynik badań. Kiedy organizm poddawany jest przeciążeniom – nawet dobrze dobranym do możliwości konkretnej osoby, równowaga hormonalna jest czasowo zachwiana. 


Zastanawiasz się nad tym jak się przygotować do morfologii krwi? Przede wszystkim warto odpowiednio zaplanować przyjmowanie pokarmów i nie jeść na 12 godzin przed pobraniem krwi, a także – na przynajmniej dobę, zrezygnować z treningu lub wyjścia na siłownię. Warto dobrze się wyspać, a przed samym badaniem można napić się nieco wody. Większość istotnych parametrów można odczytać z próbki pobranej właśnie w godzinach porannych i na czczo. 

Czy badanie krwi na czczo jest konieczne?

Wymóg aby przeprowadzać badanie krwi na czczo ma sprzyjać uzyskaniu jak najdokładniejszego wyniku – zwłaszcza w przypadku takich parametrów jak glukoza, insulina, TG, HDL, żelazo, fosfor, kwas foliowy oraz kortyzol. Organizm człowieka bez ustanku dąży do tego, aby pozostać w bezpiecznej dla siebie równowadze. Co ją zakłóca? Zmiany można zauważyć nawet w wyniku takich jak spożywanie posiłków, nieregularny sen a nawet stres – wszystkie te czynniki mogą bardzo znacząco wpłynąć na finalny wynik przeprowadzanych badań.  Niedługo po zjedzeniu posiłku poziom glukozy we krwi ulega zmianie. W związku z tym trzeba odczekać przynajmniej 12 godzin, aby unormował się i uzyskał wyjściowy poziom. Badanie krwi warto przeprowadzić rano, a na poprzedzającego je wieczoru zrezygnować z jedzenia po godzinie 18. Trzeba uważać także na rodzaj i ilość przyjmowanych płynów – zdecydowanie nie wolno przyjmować alkoholu, a nawet zwracać uwagę na to, aby nie pić zbyt dużo czystej wody. Osoby przyjmujące leki mogą popijać je małą ilością herbaty, ale bogata w kofeinę kawa może mieć już zbyt duży wpływ na wyniki badań. 

Rzetelne przygotowanie do badań krwi stanowi pierwszy krok do prawidłowej profilaktyki zdrowotnej – przy tym umożliwia także celną diagnostykę. Jak to się mawia: lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym celu warto regularnie kontrolować swoją kondycję i wykonywać komplet podstawowych badań krwi przynajmniej raz w roku.

Leave a reply