Fala uderzeniowa – co to jest?

W ostatnich miesiącach znacznie wzrosło zainteresowanie zabiegiem wykorzystującego właściwości fali uderzeniowej. Zdaniem specjalistów jest to jeden z najprostszych sposobów na zniwelowanie dolegliwości bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Na czym polega terapia falą uderzeniową? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową ze względu na swoje dobroczynne właściwości stała się niezwykle cenioną metodą leczenia zarówno wśród lekarzy specjalistów, jak i fizjoterapeutów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia emitującego mechaniczną falę (w postaci impulsów) o niskiej częstotliwości. Aparatura wyposażona jest w głowicę, dzięki której fala dociera bezpośrednio do miejsca bólu, wskutek czego pacjent odczuwa natychmiastową ulgę i ukojenie. Głównym celem zabiegu jest redukcja dolegliwości bólowych oraz stopniowa rehabilitacja przebytych urazów i innych schorzeń.

Kiedy zdecydować się na falę uderzeniową? Zabieg ten jest wskazany w przypadku osób borykających się z:

– bólami kręgosłupa,
– łokciem tenisisty, łokciem golfisty,
– uporczywym bólem barku,
– problemami ze ścięgnami Achillesa,
– bólem w biodrach,
– kolanem skoczka,
– ostrogami piętowymi (naroślami kostnymi na piętach).

Oprócz tego fala uderzeniowa doskonale sprawdza się również w przypadku osób zmagających się z różnego rodzaju defektami skórnymi takimi jak blizny, rozstępy czy cellulit. Zabieg przynosi natychmiastową ulgę, dodatkowo także usprawnia krążenie oraz wspomaga procesy metaboliczne zachodzące w komórkach organizmu. Z tej metody uśmierzani bólu chętnie korzystają nie tylko pacjenci cierpiący z powodu różnych schorzeń i urazów, ale także sportowcy oraz miłośnicy aktywnego trybu życia. Więcej ciekawych informacji na temat zastosowania terapii falą uderzeniową znajduje się na naszej stronie internetowej.

Fala uderzeniowa – czy boli?

Wielu pacjentów rozważających możliwość skorzystania z terapii falą uderzeniową, zastanawia się nad bolesnością przeprowadzanego zabiegu. Otóż, w tym przypadku jest to kwestia indywidualna. Fala uderzeniowa jest zabiegiem bezinwazyjnym polegającym na przekazywaniu impulsów w głąb ciała, przez co też nie jest koniecznością zastosowanie znieczulenia miejscowego. Pacjenci poddawani zabiegom fali uderzeniowej odczuwają najczęściej pewnego rodzaju dyskomfort, którego intensywność ściśle uzależniona jest między innymi od stopnia zaawansowania choroby, a także indywidualnego progu tolerancji na ból.

Pomimo wielu zalet i właściwości terapii falą uderzeniową zabieg ten nie może być przeprowadzony u:

– kobiet w okresie ciąży,
– chorych cierpiących na hemofilię,
– osób zmagających się z chorobą nowotworową,
– pacjentów po niedawno przebytym zawale serca.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że czynniki takie jak czas trwania zabiegu, moc oraz głębokość wnikania fali uderzeniowej w głąb tkanek, dopasowywane są przez fizjoterapeutę indywidualnie do każdego pacjenta.

Leave a reply