Dieta nie jest tylko dla sportowców

Dieta to jeden z najważniejszych czynników, które w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Choć jeszcze do niedawna dieta była kojarzona wyłącznie ze sportowcami i modelkami, to dzisiaj coraz więcej osób korzysta z profesjonalnych konsultacji dietetycznych. Na czym polega praca dietetyka? Jak wygląda konsultacja dietetyczna?

Czym się zajmuje dietetyk?

Dietetyk jest interdyscyplinarnym specjalistą medycznym, który zajmuje się wpływem żywności i sposobem żywienia na zdrowie organizmu ludzkiego oraz promowaniem zdrowego stylu życia w społeczeństwie. Z usług dietetyka korzystać mogą zarówno pacjenci zmagający się z różnego rodzaju schorzeniami, jak i osoby zdrowe. Jego głównym zadaniem jest pomoc w doborze odpowiednio zbilansowanej diety, której celem jest zniwelowanie występujących objawów chorobowych lub poprawa wyglądu, co z kolei pozytywnie wpływa na jakość i komfort życia.
Zapewne zastanawiasz się, dlaczego o dietetyku mówimy jako o interdyscyplinarnym specjaliście? Otóż jest to spowodowane tym, że posiada on bogaty zasób wiedzy z dziedziny medycyny, anatomii, biochemii oraz psychologii, która w dużej mierze ułatwia mu wykonywanie pełnionych przez niego obowiązków zawodowych. Wykwalifikowany dietetyk pracuje zazwyczaj w przychodniach, poradniach, klinikach, szpitalach, a także placówkach opiekuńczo-wychowawczych, klubach fitness itp.

Konsultacje dietetyczne

Rozważasz możliwość skorzystania z usług dietetyka i zastosowania indywidualnie dopasowanej diety? Chcesz wiedzieć, jak przebiegają konsultacje dietetyczne? Otóż na pierwszej, trwającej około godziny wizycie specjalista przeprowadza tzw. wywiad żywieniowy. Jest on niezwykle szczegółowy bowiem dotyczy nie tylko aktualnego sposobu odżywiania się pacjenta, ale także jego przebytych i obecnych chorób (w tym schorzeń dziedzicznych), zażywanych leków, rodzajów wcześniej stosowanych diet, stylu życia itp. Oprócz wywiadu żywieniowego dietetyk dokonuje również dokładnej analizy i badania składu ciała oraz specjalistycznych pomiarów antropometrycznych, prościej mówiąc mierzony jest obwód ramienia, klatki piersiowej, talii, brzucha, bioder oraz ud pacjenta. Zastanawiasz się, czym jest analiza składu ciała? Badanie to wykonywane jest przy użyciu profesjonalnego urządzenia i choć jest ono w pełni bezinwazyjne to przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest m.in. ciąża, epilepsja, wszczepiony rozrusznik serca itp. Wynik analizy informuje o stanie ilości wody, tkanki mięśniowej, tkanki kostnej oraz tkanki tłuszczowej organizmu, a także ich rozmieszczeniu.
Na podstawie zdobytych informacji dietetyk ustala nowy proponowany plan żywieniowy pacjenta (opcjonalnie zawierający plan treningowy), omawiając przy tym oczekiwane rezultaty wprowadzonych zmian. Więcej ciekawych informacji na ten temat dostępnych jest na stronie internetowej https://recovery-point.pl/usluga/uslugi-zywieniowe-i-dietetyka/

Na drugiej konsultacji dietetycznej pacjent otrzymuje kompleksowy plan żywieniowy, który w swojej treści zawiera przykładowe dzienne menu (jadłospis na 7 i 14 dni) oraz adnotację dotyczącą wprowadzenia dodatkowej suplementacji i aktywności fizycznej. W przypadku nawiązania współpracy z dietetykiem niezwykle ważne są także wizyty kontrolne, które powinny odbywać się regularnie co 2-4 tygodnie.

Leave a reply