Czy Esperal niesie ze sobą skutki uboczne?

Leczenie nałogu wiąże się z licznymi wyrzeczeniami oraz ciężką pracą ze strony pacjenta. Wsparcie przy leczeniu uzależnienia od alkoholu musi być zapewnione na jak najwięcej sposobów, dzięki czemu można prognozować, że terapia przyniesie zadowalające efekty. Uczęszczanie na spotkania, praca z terapeutą oraz dbałość o swój organizm pomagają w wytrwaniu w stanie trzeźwości, jednak nadal – każdy przypadek wymaga nieco innego podejścia. Od wielu lat zaszycie alkoholowe stosowane jest w charakterze leczenia wspomagającego. Z jego pomocą wiele osób wygrało z nałogiem. Jednak – czy Esperal niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych? 

Esperal – działanie oraz aplikacja leku 

Od roku 2010 lek jest produkowany pod nazwą Disulfiram, jednak wciąż oferuje on to samo działanie co Esperal – stąd też wciąż popularne, potoczne wykorzystanie tego terminu. Jest to substancja certyfikowana i przebadana, mająca status leku, co oznacza że jest bezpieczna dla organizmu. Esperal ma za zadanie hamować wydzielanie oraz działanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu we krwi. W efekcie, osoba z wszywką, nawet po przyjęciu niedużej ilości alkoholu, bardzo szybko zaczyna odczuwać nieprzyjemne sensacje, jak: zawroty głowy, mdłości, przyśpieszone bicie serca, niepokój oraz wzmożoną potliwość. W skrócie, są to wzmocnione i skoncentrowane objawy kaca. Działanie leku ma powszechne wykorzystanie w tzw. terapii awersyjnej. Umieszczona chirurgicznie pod skórą wszywka ma za zadanie stopniowo uwalniać lek, w efekcie czego u chorego budowana jest awersja do przyjmowania napojów alkoholowych. 

Zaszycie alkoholowe a skutki uboczne

Sam preparat jest neutralny w działaniu dla zdrowego organizmu. Nie wpływa on na koncentrację, samopoczucie i nie zakłóca rytmu przyjmowania większości leków. Dobrze wykonany zabieg umieszczenia wszywki nie wiąże się z dużym ryzykiem czy możliwością wystąpienia powikłań. Przed zabiegiem będzie przeprowadzony wywiad, który wykaże czy pacjent: 

  • przez okres ostatniej doby (lub dwóch) przebywa on w stanie trzeźwości, 
  • nie jest uczulony na substancje pochodne leku, 
  • nie ma stwierdzonych schorzeń przewlekłych, jak np. niewydolność układu krążenia lub czy nie przeszedł zawału serca. 

Są to czynniki, które uniemożliwiają przeprowadzenie procedury. Jeśli jednak pacjent zostanie zakwalifikowany do umieszczenia wszywki, powinien bezwzględnie stosować się do wszelkich wytycznych, jakie przedstawi mu personel medyczny oraz chirurg. Wystąpienie skutków ubocznych jest możliwe, np. jeśli przyjmie się większą dawkę alkoholu. Zbyt duża porcja alkoholu dostarczona do organizmu nie będzie mogła być prawidłowo metabolizowana, co może prowadzić do poważnych powikłań, jak rozległe uszkodzenie wątroby. 

Tak samo, jak bywa to w przypadku stosowania każdego leku – zalecana jest ostrożność i rozwaga. Esperal jest wykorzystywany w charakterze terapii uzupełniającej, dlatego jego działanie koniecznie musi być wsparte przez profesjonalnie prowadzoną terapię.

Leave a reply