Co to jest pinopresura?

Stosunkowo nowa technika terapeutyczna, jaką jest pinopresura jest przez ekspertów umiejscowiona gdzieś na pograniczu osiągnięć medycyny konwencjonalnej oraz niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest jednak tak enigmatyczna jak się wydaje? Sama nazwa odnosi się bezpośrednio do wykorzystania specjalnych narzędzi w formie grubych szpilek, z których pomocą uciska się leczone miejsce. Autorem metody jest lek. med. Radosław Składowski, który korzystając z inspiracji technikami takimi jak akupunktura, akupresura czy suche igłowanie, zdołał opracować całkiem nowy system fizjoteraupeutyczny. Wykorzystywany jest on do przywracania harmonijnego funkcjonowania organizmu oraz do zminimalizowania dyskomfortu związanego z odczuwaniem przewlekłego bólu.

Pinoterapia – jak działa na organizm?

Co sprawia, że pinoterapia jest tak wyjątkową techniką? Właśnie to, że wychodzi dużo dalej – to nie tylko metoda leczenia. To określone rozumienie funkcjonowania organizmu, który postrzegany jest jako całość, działająca dzięki odpowiedniemu przepływowi energii. Jeżeli któryś z elementów tej całości nie funkcjonuje prawidłowo, ma to przełożenia na stan całego ciała. Pinopresura czerpie w swoich założeniach także z inspiracji filozofią Chin, wyróżniając 5 żywiołów (wodę, ogień, powietrze, ziemię i eter). Każdego pacjenta przyporządkowuje się do danego żywiołu, co pomaga określić dokładną formę terapii.

Z technicznego punktu widzenia pinoterapia bazuje na leczeniu powięzi, stosując na nią odpowiednio dobrany nacisk – czy to manualny, czy też z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Efektem tych działań jest rozluźnienie tkanek, które zyskują na gibkości oraz zaczynają szybciej się regenerować.

Dolegliwości, w których ulgę przynosi pinopresura

Techniki, na których bazuje pinopresura można podzielić na te zbliżone do masażu leczniczego oraz na narzędziowe. Te drugie wymagają wykorzystania specjalnych przyrządów wykonanych z mosiądzu – pinów, które kształtem przypominają gwoździe, a także specjalnie uformowanych szpatułek, czyli katów. Sam zabieg zaczyna się od ustalenia dokładnego miejsca sprawiającego dyskomfort – poprzez przypisanie pacjenta do danego żywiołu. Pomocna w tym jest analiza budowy tkankowej, indywidualnej reakcji na ból i układu regulacyjnego.

Pinoterapia to bezpieczna technika, która jest całkowicie nieinwazyjna, a mimo wszystko może przynieść znakomite efekty. Polecana jest w szczególności osobom uskarżającym się na przewlekłe bóle mięśniowe, które cierpią na schorzenia związane z układem nerwowym lub przechodzą rekonwalescencję po przebytym urazie. To sprawdzony sprzymierzeniec w walce z nawracającym bólem, a w szczególności w przypadku takich dolegliwości, jak migreny, zaburzenia natury nerwicowej (schorzenia o podłożu psychologicznym), wady postawy czy też w przypadku trwania leczenia kontuzji. Zarówno dla sportowców chcących załagodzić skutki kontuzji, jak również w przypadku dużo bardziej poważnych przypadłości (rekonwalescencja poudarowa czy nawet stwardnienie rozsiane) pinopresura okazuje się skutecznym wsparciem.

Leave a reply