Co daje oczyszczanie wątroby

Wątroba to organ wyjątkowy w skali całego ludzkiego organizmu. Jest to największy z gruczołów w ciele człowieka, ale przy tym również narząd który wykazuje zdumiewające zdolności do samoregeneracji. Oznacza to, że regularny detox wątroby, czyli jej oczyszczanie z toksyn, jest skutecznym sposobem na polepszenie pracy narządu i stymulowanie go do regeneracji. Jak zatem przeprowadzić zdrowe oraz skuteczne oczyszczanie wątroby? Jest to znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać, a do tego buduje zdrowe nawyki, które przysłużyć się mogą całemu organizmowi.

Oczyszczanie wątroby co jeść

Dieta umożliwiająca skuteczne oczyszczenie wątroby powinna być oparta na zróżnicowanych, świeżych produktach, takich jak warzywa, produkty pełnoziarniste oraz najważniejsze – wysokiej jakości oleje roślinne. Te ostatnie zawierają w sobie cenne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, które skutecznie przyczyniają się do wyrównywania poziomów cholesterolu we krwi. Detoks wątroby polega jednak nie tylko na doborze odpowiednich produktów, ale również na nauce właściwych sposobów ich przyrządzania. Warto zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania na parze, pieczenia oraz przyjmowania możliwie jak największej ilości nieprzetworzonej żywności, jak np. sałatek, warzyw i owoców. Decydując się na detox wątroby warto ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa oraz nabiału, a zastępować je rybami lub produktami pochodzenia roślinnego: warzywami strączkowymi, jak fasola, soczewica, ciecierzyca. Bardzo dobrym dodatkiem do diety jest ryż, wszelkiego rodzaju kasze, ciemne pieczywo oraz tłoczone na zimno oleje roślinne, jak np. oliwa z oliwek, olej sezamowy, lniany czy rzepakowy. Skuteczne jest także wspomaganie się naparami ziołowymi, które pobudzają trawienie (np. mniszek lekarski lub ostropest plamisty).

Oczyszczanie wątroby jak często

Czasem dieta wymyka się spod kontroli. Wówczas zdarzyć się może, że przyjmuje się jedzenie zbyt nieregularnie lub w zbyt dużych porcjach. Oczyszczanie wątroby to tak naprawdę stymulowanie narządu do częstej, ale mało obciążającej pracy – co może zapewnić rozbicie 3 dużych posiłków w ciągu dnia na 5-6 mniejszych, a także włączanie do diety jak najwięcej produktów bogatych w wartościowe składniki jak minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik oraz witaminy. Detoks wątroby warto przeprowadzać przynajmniej raz do roku.

Jak długo trwa oczyszczanie wątroby

Podobnie jak w przypadku procesu rekonwalescencji, potrzeba czasu aby oczyszczanie wątroby pozwoliło uzyskać odczuwalne efekty. Opracowanie diety i dostosowanie się do niej zajmuje zwykle przynajmniej kilka tygodni. Regularność oraz przestrzeganie narzuconych sobie ograniczeń przekładają się na stopniowe napędzanie metabolizmu oraz odbudowę struktur wątroby. Dietę warto zatem stosować przynajmniej przez dwa miesiące.

W tym czasie można jednak wyrobić wiele zdrowych nawyków, jak np. zastępować kolejną kawę w ciągu dnia filiżanką dobrej jakościowo herbaty lub naparu ziołowego. Detox wątroby nie musi kojarzyć się wyłącznie z ograniczeniami i zakazami. Warto jeść kolorowo oraz różnorodnie, poznając nowe smaki, które zagoszczą w codziennym jadłospisie na stałe.

 

Leave a reply